Ochłodzenie i pierwsze przymrozki

przymrozki jesien 2020

Rozpoczęło się duże ochłodzenie, które szczególnie odczujemy o porankach i nocami.

Już jutro w godzinach porannych temperatura powietrza na Przedgórzu Sudeckim spadnie do zaledwie -2/0 stopni na wysokości 2 metrów i jeszcze o 2 stopnie mniej przy gruncie. Bardzo zimno na poziomie 1/3 stopni powyżej zera będzie między Szczecinem, Reskiem, Szczecinkiem, Miastkiem, a Piłą oraz w kotlinach górskich południowej Polski – kilka centymetrów nad gruntem pojawią się przygruntowe przymrozki do -1 stopnia.

Na pozostałym obszarze zachodu, północy, południa i środkowego zachodu zobaczymy nad ranem 3/6 stopni powyżej zera i około 1/3 stopni przy gruncie. W centrum o  poranku między 4/7 stopni. Najcieplej na wschodzie, gdzie dzięki sporej ilości chmur temperatura nie będzie niższe niż 9/11 stopni.

Po zimnej nocy nastanie bardzo słoneczny dzień. Słonecznie i zupełnie bezwietrznie piątek upłynie na zachodzie kraju. Na północy, południu i w centrum słońce i słaby wiatr do 20 km/h. Na wschodzie do południa trochę chmur, trochę słońca z wiatrem do 30 km/h- najsilniej powieje w rejonie Suwałk, Olecka.

Temperatura maksymalna wzbije się do 15/17 stopni na północy i wschodzie, do 18 stopni w centrum i 20 na zachodzie.

Kolejne noce będą równie zimne. O porankach w najróżniejszych regionach kraju występować będą kilka centymetrów nad gruntem przymrozki do -2/-1 stopnia. Na wysokości 2 metrów około 1/6 stopni powyżej zera.

Tutaj należy pamiętać, że pierwsza fala przymrozków jest dość specyficzna. Ziemia po okresie ciepłym jest bardzo ogrzana, w wyniku czego przymrozki mają szansę wystąpić przede wszystkim na wysokości 5-15 centymetrów nad gruntem, np. na skoszonych łąkach. Pola obsiane zbożami ozimymi nie powinny odnotować ujemnej temperatury.

Szansa na przymrozki zakończy się w połowie przyszłego tygodnia, kiedy ponownie powróci cieplejsza wersja babiego lata.

Prognozy dla wybarwiania się jabłek w sadach są wyśmienite. Od rana do wieczora przeważać ma błękit nieba. O ile słońce cieszy o tej porze roku, to jednak brak opadów deszczu przybliża nas do suszy rolniczej na obszarze całego kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here