Ochrona przed rakiem drzew owocowych

rak drzew owocowych

W trakcie opadania liści powstają liczne blizny, które uważane są za jedną z głównych dróg, którymi rozprzestrzenia się rak drzew owocowych. Aktualnie pogoda sprzyja temu zjawisku.

Modele chorobowe wskazują na trwającą niewielką infekcję. Oznacza to, że w przypadku odmian, gdzie część liści obsypała się, a w szczególności przy wysokiej presji chorobowej, należałoby wykonać zabieg przerywający infekcję.

Obecnie nie ma zarejestrowanych fungicydów przeznaczonych do kontroli raka i zgorzeli kory w tym okresie. Dotychczas w okresie jesiennego opadania liści stosowane były fungicydy zawierające tiofanat metylu (Topsin), kaptan oraz fungicydy miedziowe.  W zaistniałej sytuacji (ograniczonej możliwości ochrony fungicydowej) jeszcze większego znaczenia niż dotychczas nabiera metoda fizycznego eliminowania zrakowaceń i usuwania porażonych drzew, które są źródłem choroby w sadzie.

Zabiegi higieniczne:

W młodym sadzie do 4-5 roku usuwamy całe drzewa, jeżeli objawy raka wystąpiły na pniu lub przewodniku. Najlepiej, aby wykonać to przed opadaniem liści. Porażone pędy zawsze usuwamy w całości.

Na starszych kwaterach od 5 roku porażone pędy także zawsze usuwamy w całości. Zrakowacenia na pniu po wyczyszczeniu traktujemy preparatem farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu.

Marcin Piesiewiczaleksandra

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here