Od środy rejestracja uchodźców i wnioski o dofinansowanie ich pobytu

uchodźcy z Ukrainy

Od środy rusza system rejestracji uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL. Również od środy będzie można składać wnioski o dofinansowanie ich pobytu.

Paweł Szefernaker z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformował w sobotę, że od środy (16 marca) rozpoczyna się proces rejestracji uchodźców z Ukrainy. Będzie on prowadzony przez gminy. Uchodźcy otrzymają numer PESEL. Równocześnie są proszeni, aby nie wszyscy udali się pierwszego dnia do urzędów. 

Osoby, które przyjęły Ukraińców do swoich domów (również od środy) będą mogli składać wnioski o refinansowanie kosztów ich pobytu. Takie osoby mogą liczyć na wsparcie w wysokości 40 zł na dzień na osobę bez względu na to, kiedy złożą wniosek. Środki będą jednak wypłacane wstecz, a nie “z góry”. 

Polską granicę od momentu wybuchu wojny przekroczyło 1,7 miliona Ukraińców (dane z 13 marca). Dla uchodźców uruchomiono specjalne pociągi do Czech i do Niemiec. Przypomnijmy, że Ukraińcy otrzymali pełne wsparcie naszego kraju od momentu przekroczenia granicy. Na mocy specustawy będą mogli legalnie przebywać i pracować w Polsce przez 18 miesięcy. 

źródło: gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here