Odczuwalna temperatura nawet poniżej -10°C. Przymrozki spotęguje silny wiatr

piecyki sadownicze

Wiatr prognozowany na sobotę i noc z soboty na niedzielę spotęguje odczucie zimna i zwiększy ryzyko uszkodzeń pąków. Niestety, ograniczy również skuteczność trzech metod walki z przymrozkami...

Przymrozek, śnieg i szybka wegetacja

Im bardziej zagłębiamy się w kolejne czynniki związane z nadchodzącym ochłodzeniem to dochodzimy do wniosku, że sadownicy zmierzą się w weekend z całą paletą przeszkód. W poprzedniej publikacji pisaliśmy o ryzyku rozwijania sieci przeciwgradowych w związku z prognozowanymi opadami śniegu.

Jest jeszcze kwestia błyskawicznego przyspieszenia wegetacji w związku z temperaturą zbliżającą się do 20 stopni. Po pierwsze sprawi to, że drzewa będą w niedzielę w pełni zielonego lub na początku różowego pąka. Ponadto szybki rozwój drzew zmniejsza odporność na ujemne temperatury. Ale to nie koniec…

reklama
PREVAM
reklama
agrosimex sitofex

Wiatr – kolejny problem przy przymrozkach

Kolejna kwestia to wiatr i jego porywy. Jest to czynnik, który również utrudni ochronę przed przymrozkami. Sprawdzając modele meteorologiczne widzimy, że w nocy z soboty na niedzielę wiatr ma wiać z prędkością około 30 km/h. Nie to jest najgorsze. W porywach wiatr ma osiągać prędkość nawet 70 km/h.

  • Po pierwsze jednostajny i silny wiatr będzie obniżał odczuwalną temperaturę, a tym samym potęgował potencjalny odsetek uszkodzeń pąków (w zależności od temperatury).
  • Po drugie może komplikować ochronę za pomocą zraszania nadkoronowego. W nocy mówimy o znoszeniu wody, szczególnie, gdy chronimy sad flipperami. W dzień wiatr spowolni rozmarzanie lodu poprzez obniżenie odczuwalnej temperatury.
  • Po trzecie nawet umiarkowany, ale jednostajny wiatr znacząco skomplikuje lub zniweczy wysiłki podjęte na ochronę za pomocą maszyn ogrzewających powietrze lub w przypadku piecyków sadowniczych.

Docierają do nas informacje o zwiększonych zakupach piecyków sadowniczych, których skuteczność przy prognozowanych warunkach na pewno będzie w jakimś stopniu ograniczona. Szczególnie jeśli mówimy o sadach bez siatek czy bez daszków foliowych.

reklama
Baner PORS2025

Najgorzej pod tym względem zapowiada się noc z soboty na niedzielę. Noc z niedzieli na poniedziałek ma być równie zimna, ale za to mniej wietrzna. Prognozowany wiatr ma wynieść nie 30, a około 10 km/h. Poniżej załączamy prognozę odczuwalnej temperatury w sobotę o godzinie 18:00 oraz w niedzielę o godzinie 3:00 rano. Na drugim wykresie, we wschodniej części kraju widzimy wartości poniżej -10°C.

temperatura odczuwalnatemperatura odczuwalna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here