Odmiany jabłek. Co interesującego na włoskich targach?

odmiany

Dziś ostatni dzień targów Interpoma 2022, które w całości poświęcone są jabłkom. Można powiedzieć, że poprzednia edycja była skupiona na Gali. W tym roku jednak dominują odmiany klubowe. 

Na targach w Bolzano uderza przede wszystkim różnorodność prezentowanych odmian. Jakie zmiany można zauważyć w porównaniu z poprzednią stacjonarną edycją targów, która miała miejsce w 2018 roku? Wówczas dominowały sporty Gali i zdecydowanie można było uznać to za trend dominujący. Prezentowano wówczas także wiele odmian Gali z rozmytym rumieńcem, a niektórzy mówili nawet, że wiele z nich różni się jedynie nazwą. Można powiedzieć, że obecnie Gali jest zdecydowanie mniej.  Oczywiście były dobrze znane również na naszym rynku sporty, jednak to nie one dominowały na stoiskach. To samo dotyczy sportów Red Deliciousa.

Darmowy numer TMJ - baner corner

Można powiedzieć, że na Interpoma 2022 roku dominowały odmiany klubowe, często sprzedawane pod markami, które są dobrze znane od wielu lat: Pink Lady, Kanzi, Cameo, SnapDragon, SweeTango, Opal, Kanzi, Yello, Evelina, Jazz, Envy, Bonita, Story, RedPop, Giga, Candine, Red, Natyra/Magic Star, Ambrosia, Joya. Do tego grona dołączyły niedawno np. Morgana, Tessa, RedMoon, Zingy, Kalei, Kissabel, Cosmic Crisp, Rustica Dolce. Mamy też nowości takie jak Alnova, czy Samboa.

Co można powiedzieć o odmianach klubowych? Nie ukrywa się, że jest to pewien sposób na walkę z „tańszą” konkurencją, czyli m.in. jabłkami z naszego kraju. Jednak jak wynika z rozmów z sadownikami z Południowego Tyrolu, biorąc pod uwagę tamtejsze koszty produkcji (a przede wszystkim koszty pracy) ceny uzyskiwane przez samych sadowników nie są tak satysfakcjonujące jak nam się wydaje. Oczywiście, konsument jest stanie zapłacić za markowe jabłka więcej, bo wyróżniają się jakością, przyciągającym uwagę brandem i atrakcyjnym opakowaniem, jednak w przypadkach odmian klubowych duża część kosztów to odpowiedni marketing.

Jakie odmiany cieszyły się zainteresowaniem? Zdecydowanie ciekawą propozycją jest wczesna Gala – odmiana Wildfire®RKD. Jak zapewnia właściciel tej odmiany, jabłka dojrzewają trzy tygodnie przed pierwszymi sportami Gali. Biorąc pod uwagę cenę w tym okresie (czyli przed pełnią zbiorów) oraz brak kosztów przechowania jest bez wątpienia odmiana warta uwagi. Jeśli chodzi natomiast o inne cechy, nie ma większych różnic w stosunku do innych znanych nam sportów.

Gala Wildfire®RKD
Gala Wildfire®RKD

Uwagę zwracała także Alnova. Odmiana może być sprzedawana zarówno w ramach klubu, jak i w wolnej sprzedaży. Dojrzewa 17 dni przed Pinovą. Według hodowcy charakteryzuje się lepszym wybarwieniem. Sadownik może ją sprzedać bez klubu jako Pinovę, a drzewka są w pełni dostępne bez ograniczeń.

Odmiana Alnova - wcześnie dojrzewająca Pinova
Odmiana Alnova – wcześnie dojrzewająca Pinova

Po raz pierwszy w historii na targach Interpoma 2022 we włoskim Bolzano zaprezentowano także wystawę 55 odmian jabłek z całego świata. Co ciekawe, większość z nich sprzedawana jest właśnie pod markami. Wśród prezentowanych odmian nie było jednak tych z naszego kraju.

SamboaZingyKissabelGigaRed PopEnvyodmiany kluboweOpal

1 KOMENTARZ

  1. liczy się tylko cena…u Niemca mają najniższe ceny sadownicy za jabłka od 10 lat.
    ludzie nie chcą kupować….konsumpcja spada.
    U nas też, ile kupiliście kilo jabłka w ostatnim roku w sklepie ???
    nie kupują nie mamy szans na sprzedaż naszej nadprodukcji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here