Czy zajęcy w sadach jest za dużo?

zajace w sadach

Szkody powodowane przez rosnącą populację zajęcy bywają dla pojedynczych sadowników kosztowne w skutkach. Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje o przeprowadzenie kontrolowanych odstrzałów.

Czy zajęcy w Polsce jest za dużo? Tego nie jesteśmy w stanie dokładnie stwierdzić. Z pewnością jest ich za dużo w zagłębiach sadowniczych. Skutki ich żerowania bywają dla sadowników bardzo negatywne w skutkach. Zdarza się, że młode sady zostają doszczętnie zniszczone tam, gdzie ich populacja jest największa.

Spotykamy się również z sytuacjami, gdzie w ochronie nowych nasadzeń nie pomagają tradycyjne siatki sadownicze. Zdarza się, że zające potrafią zsunąć siatkę przednimi łapami i ogryźć drzewko. Naturalnym wrogiem zająca jest lis. Populacja lisów nie jest jednak współmierna do populacji zajęcy. W związku z powyższym w zagłębiach produkcji sadowniczej zasadne wydają się być kontrolowane odstrzały.

26 marca, Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do Polskiego Związku Łowieckiego o podjęcie działań w celu ograniczenia dużej populacji zajęcy. Samorząd apeluje o przeprowadzenie kontrolowanych odstrzałów oraz o wypłatę stosownych odszkodowań sadownikom, których sady zostały doszczętnie zniszczone.

W opisywanej kwestii, kolejnym utrudnieniem dla sadowników było wycofanie środków ochrony roślin opartych na tiuramie. Nie możemy ich stosować od 31 kwietnia 2019 roku. W związku z tym nie można już używać środka Pellacol 10 PA, który skutecznie odstraszał zające od zgryzania młodych drzewek.

1 KOMENTARZ

  1. Za komuny sprawę zajęcy regulowała stosowna ustawa…Pozwalała ona na odstrzał zająca w ogrodzonym sadzie, pod warunkiem że sad miał być ogrodzony tak, żeby zając nie mógł do sadu wejść… Iście salomonowe rozwiązanie…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here