Paulared, Delikates i Piros – jakie ceny na sortowanie?

Celeste odmiana jabłon

Zbiory Pirosa w pełni, natomiast firmy handlowe i grupy producencie przygotowują się do skupu i sortowania kolejnych odmian – Paulareda i Delikatesa. Jak kształtują się ceny?

W przypadku Pirosa pierwsze ceny na sortowanie wynosiły niezależnie od regionu kraju najczęściej około 1,50 zł/kg. Obecnie możemy spotkać się też  z niższymi stawkami. Potwierdziliśmy kilka ofert zakupu z zagłębia grójeckiego. Jeśli mówimy o Pirosie na sortowanie powyżej 70 mm średnicy to stawki wahają się od 1,20 do 1,60 zł/kg.

W jednej z większych grup producenckich potwierdziliśmy oferty zakupu Paulareda, Delikatesa i Pirosa. Grupa ta  proponuje za wszystkie odmiany jedną cenę – 1,60 zł/kg. Dotyczy ona jabłek od 65 do 90 mm średnicy. Jabłka, które nie spełnią wymogów trafiają do przetwórstwa po cenie dnia, obecnie 0,32 zł/kg. W tym miejscu pojawia się dyskusyjne zagadnienie potrącania kosztów sortowania z ceny jabłek przemysłowych w wysokości 0,15 zł/kg. Finalnie za jabłka przemysłowe z przesortowanej partii sadownik otrzyma dziś 0,17 zł/kg.

Spotkamy także wiele ofert zakupu Paulareda i Delikatesa po 1,40 – 1,50 zł/kg w przypadku jabłek powyżej 70 mm oraz 0,70 – 0,80 zł/kg za jabłka o średnicach 65-70 mm. Porównywalne są stawki oferowane za odmiany Sander czy Sunrise.

Jak wiemy, letnie odmiany jabłek nie należą do najtwardszych i najbardziej odpornych na transport. W związku z tym kupujący nierzadko wymagają wypełniania skrzyniopalet tylko do połowy, aby zminimalizować uszkodzenia owoców. Jeśli chodzi o wybarwienie to w zależności od kupującego wymagane jest minimalne wybarwienie na poziomie powyżej 30% lub 40%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here