Paulared i Delikates na sortowniach. Jakie ceny?

delikates

Trwają jeszcze zbiory Paulareda, Delikatesa i Antonówki. Odmiany są chętnie kupowane przed grupy i firmy handlowe. Jak kształtują się ceny?

Oferty zakupu wspomnianych odmian są na poziomie kosztów produkcji kilograma wysokiej jakości jabłka deserowego. Ceny Paulareda i Deliakatesa są praktycznie identyczne. Za jabłka o średnicach od 70 do 95 milimetrów płaci się od 1,00 do 1,10 zł za kilogram. Za jabłka od 65 do 70 milimetrów producenci otrzymają 0,60 zł za kilogram. Podobne ceny obowiązują w przypadku Pirosa.

Niestety spadły ceny zakupu Antonówki. Jeszcze do niedawna obowiązywały stawki podobne do wspomnianych wyżej. Obecnie w przypadku większości podmiotów kupujących jest to 0,80 zł za kilogram jabłek od 70 do 90 milimetrów. Obniżka może mieć być przyczyną polityki zakupowej sieci handlowych. Producenci mają świadomość, że obszar uprawy Antonówki nie wzrasta, a jej popularność do zastosowań kulinarnych powoli rośnie. Zatem przyczyn obniżek trudno doszukać się w mechanizmach rynkowych.

Kupujący w zagłębiach sadowniczych obecnie opierają handel na odmianie Paulared, Delikates, Antonówce i Piros. Chociaż przybywa ofert kupna i sprzedaży Gali to do handlu na większą skalę będziemy musieli jeszcze nieco poczekać. Wspomniane odmiany są kierowane niemal wyłącznie na rynek krajowy. Natomiast część Paulareda jest kierowana na tak zwany bliski eksport, na przykład do Czech.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here