Pierwsza w maju noc z przymrozkami – 08.05.2024. Gdzie było najzimniej?

przymrozki

Dziś wystąpił kolejny tej wiosny przymrozek. Równocześnie była to pierwsza noc w maju z temperaturami poniżej zera. Termometry lokalnie wskazały dziś wartości nieco niższe od prognozowanych. 

Pogoda nie ma litości dla rolników w Polsce, ale także w całej Europie. Ostatniej nocy sadownicy po raz kolejny chronili swoje uprawy. Uruchomione zostały przede wszystkim systemy zraszania nadkoronowego. Niemniej skala działań była zdecydowanie mniejsza niż w drugiej połowie kwietnia.

W zagłębiu grójeckim minimalne temperatury zanotowane przez stacje meteorologiczne wyniosły przeważnie około -1°C. Tym razem przymrozki ominęły zagłębie sandomierskie i Powiśle Lubelskie.

Główne zdjęcie zostało wykonane w okolicach Warki o godzinie 4:00. Termometr wskazuje -3°C przy gruncie. Oczywiście okryte krzywy nie doznały uszkodzeń. Warto jednak zwrócić uwagę, że prognozy pogody po raz kolejny nieco różniły się od rzeczywistej sytuacji. Nawet dokładne numeryczne prognozy nie przewidywały spadków poniżej -2°C przy gruncie w zagłębiu grójeckim.

Takie były minimalne temperatury tej nocy zanotowane przez stacje meteorologiczne w zagłębiach sadowniczych:

Sobienie Kiełczewskie   -1,16°C
Mniszew                      -1,26°C
Stare Biskupice            -0,66°C
Worów                        -0,94°C
Kleczanów                  +2,00°C
Józefów nad Wisłą       -0,30°C
Mogielnica/Dylew         0,00°C
Wólka Łęczeszycka     +0,71°C
Huta Błędowska          -1,06°C
Głowaczów                 -3,30°C
Grobice                      -0,91°C

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here