Pierwsze ceny za włoską Galę

Gala Royal

Od kilku dni na aukcji owoców w Południowym Tyrolu sprzedawane są pierwsze partie Gali z tegorocznych zbiorów. Jak kształtują się ceny?

Jak informuje włoski portal branżowy, pierwsze ceny za tegoroczną Galę są średnio o 10 centów (0,47 zł/kg) niższe niż w ubiegłym roku. Jednak prognozy zbiorów mówią, że w Italii zbiory Gali będą o około 10% niższe. Włoscy sadownicy wyprodukują natomiast więcej Goldena i Red Deliciousa. 

Jak przekazuje nam jeden z doradców z Południowego Tyrolu, obecnie sadownicy otrzymują za Galę bezpośrednio z sadów 0,35 EUR (1,66 zł/kg). Jeszcze większym rozczarowaniem są ceny za ekologiczną Galę na poziomie 0,40 EUR, czyli 1,89 zł/kg. Trzeba przyznać, że jak na tamtejsze realia są to dosyć niskie stawki nawet bez kosztów przechowania.

Zdaniem ekspertów niższe ceny mają cztery przyczyny. Po pierwsze i najważniejsze nadal w chłodniach są zmagazynowane jabłka z ubiegłego roku i są sprzedawane po stosunkowo niskich cenach. Po drugie, główni odbiorcy włoskich jabłek, czyli niemieckie markety, nadal mają dostęp do zapasów w zachodniej Europie, przez co kupują z Włoch mniejsze ilości niż zazwyczaj. 

Po trzecie, wpływ na pierwsze ceny mają oczywiście prognozy zbiorów w Europie. Te są wyższe od ubiegłorocznych, co obniża ceny aukcyjne. Po czwarte, zdaniem koordynatora aukcji, inflacja wpływa na spadek konsumpcji jabłek we Włoszech.

źródło: italiafruit.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here