Pierwsze prognozy zbiorów jabłek i gruszek w Holandii

Piros

Tradycyjnie przełom lipca i sierpnia to pierwsze szacunki zbiorów owoców ziarnkowych. Holendrzy szacują, że w tym sezonie zbiorą nieco więcej jabłek, ale znacznie mniej gruszek.

Pierwsze statystyki mówią o wzroście zbiorów jabłek. Szacuje się plony na poziomie 250 000 ton, czyli o 14% wyższe od ubiegłorocznych. Warto dodać, że zbiory jabłek w ubiegłym roku były w tytułowym kraju dosyć niskie.

Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku gruszek. Holandia to jeden z czołowych producentów gatunku w Europie. Tegoroczne plonowanie szacuje się na 325 000 ton, co jest wynikiem o 19% niższym niż ubiegłorocznego. Spadek plonowania to przede wszystkim wina pogody.

Trendy uprawy w Holandii nie zmieniają się od kilku lat. Obszar uprawy jabłoni spada, a gruszek wzrasta. W tym roku wyliczono, że obszar uprawy jabłoni spadł o symboliczny 1%. Natomiast obszar uprawy grusz wzrósł kolejny rok z rzędu. Tym razem o 3%. Z wyjątkiem wzrostu znaczenia odmian klubowych, znacząco nie zmienia się także struktura upraw. Jeśli chodzi o jabłonie to 40% produkcji nadal zajmuje uprawa odmiany Elstar. W przypadku gruszek ponad 75% to uprawa Konferencji.

źródło: nfofruit.nl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here