Piros i śliwki – aktualna sytuacja i ceny na rynku w Broniszach

ceny pirosa

Na rynku hurtowym w Broniszach nadal najwięcej śliwek. Po pierwszych odmianach letnich i Pirosie, na rynkach hurtowych zaczynają pojawiać się kolejne popularne odmiany. Jak prezentują się ceny i popyt?

Jeśli chodzi o jabłka to w ofercie nadal i zdecydowanie dominuje Piros. Obecnie jednak odmiana jest już w pełni dojrzała w przeciwieństwie do pierwszych partii oferowanych pod koniec lipca. Jabłka pierwszej klasy są najczęściej sprzedawane po 25 zł za skrzynkę (1,66 zł/kg). Maksymalnie za owoce klasy najwyższej jakości kupujący płacą 30 zł (2,00 zł/kg). Najmniejsze jabłka, zazwyczaj oferowane luzem są sprzedawane po 15 – 20 zł (1,00 – 1,33 zł/kg).

Pojawiają się pierwsze, niewielkie partie odmian Paulared, Delikates i Celesta. Ceny na razie są porównywalne do wspomnianego Pirosa, jednak oferta jest jest jeszcze stosunkowo niewielka.

Zdaniem sadowników, którzy sprzedają dziś owoce na rynku w Broniszach całej ofercie owoców na rynku dominują śliwki. Rekordowo duża podaż jest równoznaczna z bardzo niskimi cenami. Partie Lepoticy najniższej jakości są sprzedawane nawet poniżej 1,00 zł/kg. Duża podaż i niskie ceny Lepoticy negatywnie wpływają na pozostałe odmiany. Na rynku pojawiają się pierwsze partie Węgierki Dąbrowickiej. 

Nasi rozmówcy zauważają, że wśród sadowników sprzedających śliwki na rynku w Broniszach dominują producenci z powiatu szydłowieckiego i sandomierskiego. Producenci liczyli na płynny handel po długim weekendzie. Niestety duża liczba sprzedających i podaż owoców sprawiły, że pod względem handlu wtorkowego poranka nie można zaliczyć do udanych. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here