Pirosa możemy sprzedać za wagę, na sortowanie lub na gotowo

pierwsze ceny odmiany piros

Czym bliżej do zbiorów Pirosa, tym więcej ofert kupna. Mimo to pełnia zbiorów dopiero przed nami i przypadnie na drugą połowę sierpnia. Jak aktualnie kształtują się ceny?

Sadownicy mogą sprzedawać jabłka odmiany Piros na kilka sposobów, zaczynając od sprzedaży za każdy kilogram w skrzyni. W tym wypadku ceny są oczywiście najniższe i bardzo wyrównane. Zdecydowana większość ofert wynosi 1,00 zł za kilogram. 

Odmianę można sprzedać także „na gotowo”. W tym wypadku oferty dzielą się na dwa rodzaje. Jeśli chodzi o przygotowanie jabłek w kartony kupującego to cena wynosi 1,50 zł/kg. Jeśli natomiast wszystko jest po naszej stronie, to cena wynosi 2,00 zł za kilogram lub nieco więcej.

Grupy producenckie i mniejsze firmy handlowe kupują Pirosa także na sortowanie. Po sortowaniu, producent otrzyma 1,50 zł/kg jabłek powyżej 70 milimetrów. Mniejsze owoce (65 – 70 mm) to stawka 1,20 zł/kg. Nie wszyscy pośrednicy mają zbyt na te jabłka, więc w wybranych grupach stają się one po sortowaniu jabłkami przemysłowymi. Ceny mogą się nieznacznie różnić w zależności od odbiorcy. We wszystkich powyższych możliwościach sprzedaży obowiązują podobne wymagania. Kupujący oczekują wybarwienia na poziomie co najmniej 30%.

Nieco wyższe ceny obowiązują na rynkach hurtowych. Na przykład na Broniszach kilogram jabłek wysokiej jakości jest sprzedawany średnio po 2,00 zł. W hurcie za 15-kilogramową skrzynkę daje to cenę 30 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here