Plamy parcha na liściach coraz bardziej widoczne. Powtórka z ubiegłego sezonu? [Zdjęcia]

W telewizji nierzadko słyszymy, że „zima w tym roku zaskoczyła drogowców”. Pomimo intensywnej ochrony można powiedzieć, że również parch po raz kolejny „zaskoczył” sadowników…

Plamy parcha widoczne na liściach

Parch jabłoni wciąż zaskakuje. W tym sezonie już pod koniec kwietnia obserwowano pierwsze plamy parcha na liściach. Sadownicy z różnych regionów kraju przesyłają nam zdjęcia ze swoich sadów, wskazując, że są to sady chronione.

plama parcha
Sad chroniony
plama parcha
Sad chroniony
plama parcha
Sad chroniony

W sadach niechronionych spadek plonu?

W sadach z niepełną ochroną presja ze strony choroby już jest dosyć duża i może się jeszcze zwiększyć, co wpłynie na mniejsze plonowanie. Na zdjęciach widoczne są efekty silnej infekcji (najprawdopodobniej) z początku kwietnia.  W ostatnim komunikacie informowaliśmy, o kolejnej dużej infekcji z 22 kwietnia, która może przyczynić się do masowego pojawienia się plam w połowie maja.

W najbliższych dniach prognozowane są burze i przelotne opady deszczu, które przyspieszą rozwój patogena na liściach. Możliwe, że to parch jabłoni (zaraz po przymrozkach) będzie kolejnym czynnikiem ograniczającym zbiory jabłek w tym sezonie (przede wszystkim przemysłowych z sadów o niższym standardzie).

plama parcha
Sad niechroniony
plama parcha
Sad niechroniony
plama parcha
Sad niechroniony

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here