Podniósł się poziom wód gruntowych w Polsce

woda w sadzie

Łagodna zima z częstymi opadami deszczu i śniegu oraz odwilżami, skutkuje poprawą sytuacji hydrologicznej w Polsce. Poziom wód gruntowych wyraźnie się podniósł.

Jak informuje Państwowy Instytut Geologiczny, w lutym tego roku na niemal całym obszarze kraju podniósł się poziom lustra wód gruntowych w pierwszym poziomie wodonośnym. W 87% stacji, gdzie prowadzone są badania, zanotowano wzrost poziomu wody względem stycznia.

W większości stacji hydrologicznych Instytutu zanotowano wzrost poziomu wody od kilku do 25 centymetrów. Są miejsca w Polsce, gdzie poziom wód gruntowych podniósł się nawet o metr i więcej. Tylko w kilku lokalizacjach zanotowano spadki, jednak nie przekraczały one 10 centymetrów.

To bardzo dobre informacje dla rolnictwa i sadownictwa. Od lat mogliśmy usłyszeć liczne przekazy o spadającym poziomie wód gruntowych w Polsce. Na szczęście tegoroczna zima przynosi odwrócenie trendu.

Miejmy nadzieję, że wiosna i lato będą obfitowały w opady deszczu i opisana wyżej sytuacja hydrologiczna utrzyma się przez wiele miesięcy, chociaż zalanych sadów nie życzymy nikomu.

źródło: Państwowy Instytut Geologiczny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here