Podnoszenie stawek od zbioru wiśni zemści się w urodzajnym sezonie

ręczny zbiór

Pesymiści są przekonani, że podbijanie stawek od zbioru wiśni odbije się w przyszłym roku „czkawką”. Rwacze korzystają z dobrych cen skupu.

Ceny skupu wiśni powyżej 5,00 zł/kg stymulują bardzo niepokojący trend, a dokładnie podnoszenie stawek od zbioru ręcznego. Obecnie standardem stał się poziom 1,10 zł od każdego zebranego kilograma. Ci sadownicy, którzy notują niższe plonowanie oferują 1,20 – 1,30 zł od kilograma.

To nie wszystko. Potwierdziliśmy znacznie wyższe stawki od zbioru, choć zaznaczamy, że są to jednostkowe przypadki. Są tacy, którzy płacą 1,50 czy nawet 1,80 zł od kilograma. Niepotwierdzone informacje mówią o jeszcze wyższych stawkach…

Przeciwnicy płacenia tak wysokich stawek przestrzegają, że działanie zemści się na wszystkich sadownikach w urodzajnym sezonie. Wówczas pracownicy nie będą chcieli godzić się na zbiór za 1,00 zł od kilograma. Gdy ceny skupu będą niskie, może okazać się, że jedynym ratunkiem dla sadowników będzie zbiór mechaniczny.

Z drugiej strony obserwujemy koniec „rynku pracownika” w Polsce. W sieci i na lokalnych grupach dyskusyjnych znajdziemy w tym sezonie dość dużo ogłoszeń osób chętnych do pracy przy zbiorach. Mając na uwadze sytuację z ostatnich lat jest to swego rodzaju „nowość”.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here