Pół tony nielegalnych środków ochrony w busie na autostradzie A1

KAS pestycydy

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej przejęli transport 500 kilogramów nielegalnych środków ochrony roślin. Ładunek został skonfiskowany, a za handel nimi grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze KAS z Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu skontrolowali w okolicach Nowej Wsi (nieopodal Włocławka), samochód dostawczy. W samochodzie znaleźli kartony z foliowo-aluminiowymi workami w ilości 500 sztuk, bez jakichkolwiek oznaczeń oraz naklejki na opakowania do środków ochrony roślin w języku rosyjskim. Kierowca auta dostawczego nie miał żadnej dokumentacji przewozowej.

Funkcjonariusze z KAS zwrócili się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy o pobranie próbek towaru do badań laboratoryjnych. Instytut Ochrony Roślin po przeprowadzonym badaniu uznał, że zatrzymany towar nie może być dopuszczony do obrotu handlowego i stosowania na terenie Polski.

KAS przestrzega przed przed kupowaniem i stosowaniem środków ochrony niewiadomego pochodzenia. Z krajów trzecich mogą być przywożone wyłącznie środki ochrony roślin, które posiadają ważne zezwolenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rolnikom stosującym nielegalne preparaty może grozić utrata certyfikatów oraz dopłat unijnych. Za handel nielegalnymi środkami ochrony roślin grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

źródło: www.kujawsko-pomorskie.kas.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here