Polska Gala na rynkach hurtowych w Niemczech – jaka cena?

Gala Royal

Na rynkach hurtowych w Niemczech pojawiła się polska Gala. Sprzedawana jest w cenie 1 euro za kilogram (ok. 4,64 zł/kg). Tyle samo kosztuje Gala z Włoch. Droższa jest niemiecka – 1,37 eur/kg.

Podane stawki pojawiły się w oficjalnych statystykach dotyczących cen owoców i warzyw na największych rynkach hurtowych w Niemczech. Cotygodniowe raporty dostarcza Federalna Agencja ds. Rolnictwa i Żywności (BLE). Uśrednione stawki wyliczane są na podstawie hurtowych cen we Frankfurcie, Hamburgu, Kolonii, Monachium i Berlinie.

Polskie owoce pojawiają się w zestawieniu rzadko, a na pewno wpływ niemiecki patriotyzm konsumencki i ochrona rodzimego rynku. Jednak od czasu do czasu możemy zobaczyć tam również polskie jabłka. W raporcie podsumowującym miniony tydzień pojawiła się polska Gala w cenie 1 eur/kg. Mowa o jabłkach luzem, są to stawki hurtowe. W Polsce ta sama Gala kosztuje 1,20 zł/kg. Duża różnica, nie duża? Oczywiście, że duża, ale warto zwrócić uwagę na inną rzecz.

Taka sama cena dotyczy jabłek z Włoch. One również sprzedawane są w cenie 1,00 eur/kg. Co to oznacza – pokazuje to, że polskie jabłka mają wysoką jakość i wcale nie odbiegają jakością od tych produkowanych na Zachodzie. Mogą też być sprzedawane w „akceptowalnych” cenach. Wystarczy nie zaniżać stawek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here