Polska podzielona na pół. Na zachodzie przymrozki, na wschodzie „na plusie”

przymrozek

Jeśli chodzi o temperaturę to dzisiejszej nocy Polska była dosłownie podzielona na pół. Sadownicy z zachodniej części kraju po raz kolejny walczyli z przymrozkami.

Przymrozek 21.04.2024

Dziś przymrozki wystąpiły w zachodniej części kraju. Sadownicy zmagali się z nimi kolejny raz na Pomorzu i Kujawach do linii Wisły, Wielkopolsce, Dolnym Śląsku i części północnego Mazowsza. Kluczową rolę odegrało zachmurzenie. We wschodniej części części kraju, gdzie niebo było zachmurzone, temperatury były powyżej 0°C. W zagłębiu grójeckim czy sandomierskim od +1 do +3 °C.

Poniższa mapa świetnie prezentuje sytuację o godzinie 5:00 rano. Dla przykładu, w okolicach Kalisza temperatura przy gruncie spadła do -3,5 °C. Wymuszało to ochronę przede wszystkim plantacji truskawek.

temperatura 21.04.2024
Źródło: windy.com

 

Jutro i pojutrze „przymrozi” całą Europę

Zgodnie z prognozami, najbardziej niebezpieczną nocą z punktu widzenia produkcji owoców będzie ta z wtorku na środę. Wówczas przy pełni księżyca możliwe są spadki temperatury do -2 stopni na wysokości 1,5 metra także w zagłębiu grójeckim, sandomierskim i na Powiślu Lubelskim. Niemniej prognozy stale ulegają zmianom.

Ochronę plantacji wymusza sytuacja w całej Europie związana z napływem wyjątkowo zimnych mas powietrza. Przez kolejne dwie noce przymrozki wystąpią również we Francji, Niemczech, Belgii, Holandii, Austrii i Czechach, a nawet na północy Hiszpanii. Do Skandynawii wrócą temperatury poniżej -10 °C.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here