Polska wnioskuje o dodatkowe środki dla poszkodowanych przez przymrozki i gradobicia

Maliszewski Siekierski

Resort rolnictwa wnioskuje do Komisji Europejskiej o dodatkowe środki na pomoc rolnikom poszkodowanym przez ekstremalne zjawiska pogodowe.

W związku z wystąpieniem ekstremalnych zjawisk pogodowych, Ministerstwo Rolnictwa złożyło wniosek do Komisji Europejskiej o dodatkowe środki unijne na pomoc dla rolników. Oficjalne pismo w tej sprawie polska strona złożyła 25 czerwca. W odpowiedzi KE poprosiła o wstępne szacunki strat.

– Mamy nadzieję, że komisja przeznaczy część środków z rezerwy rolnej na pomoc poszkodowanym przez przymrozki i gradobicia – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Czesław Siekierski. Dodał, że o te fundusze wnioskują także Austria i Węgry. Niestety, minister nie powiedział, o jaką kwotę wnioskowano.

Czesław Siekierski dodał, że rezerwa rolna KE jest mniejsza od wstępnych strat przymrozkowych szacowanych w Polsce. Jednak resort zamierza pozyskać środki również z krajowego budżetu, aby zaproponować najbardziej poszkodowanym długofalową pomoc finansową.

– Straty spowodowane przez przymrozki i gradobicia spowodowały, że lokalnie sadownicy mogą liczyć na dochody dopiero w przyszłym roku. Do tego czasu muszą one funkcjonować i ponosić koszty. Dlatego cieszę się, że działania o które wnioskowały związki branżowe zostały tak szybko podjęte – dodał Mirosław Maliszewski, przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa.

źródło: konferencja prasowa Ministra Rolnictwa z 01.07.2024 r.

zdjęcie: MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here