Polskie jabłka podrożały. Niestety sadownicy tego nie odczuli

polskie jabłka ceny

Najnowszy raport Komisji Europejskiej o cenach jabłek w Europie pokazuje, że przygotowane do sprzedaży jabłka z Polski w kwietniu podrożały. Niestety trudno znaleźć w Polsce sadownika, który zauważyłby ten fakt…

100 kilogramów (wysortowanych) jabłek z Polski kosztowało w kwietniu 41 euro. Otrzymujemy zatem średnio 190 zł, czyli 1,90 zł/kg jabłek przygotowanych do sprzedaży. Jest to wyraźny wzrost cen. W lutym 100 kg jabłek kosztowało 33 euro, a w marcu 37 euro. Analitycy opracowali wykres specjalny wykres cen dla Polski w złotówkach.

Ceny zakupu na sortowanie również (nieznacznie) wzrosły. Mówimy o 20 – 30 groszach na kilogramie. Jednak biorąc pod uwagę wzrost inflacji, kosztów przechowywania i rosnącego odsetka odrzucanych jabłek dla producentów tak naprawdę niewiele się zmieniło z punktu widzenia przeciętnego gospodarstwa, które sprzedaje jabłka z komór z KA.

Można natomiast postawić tezę, że eksporterzy skuteczniej kalkulują swoje koszty, które także rosną. W tym wypadku kluczową rolę odgrywają koszty energii elektrycznej i drożejące opakowania. Nieco wyższe koszty zakupu i rosnące koszty sortowania są na bieżąco wkalkulowane w cenę sprzedaży. 

Średnie ceny w całej Wspólnocie są bardzo stabilne. Od czterech miesięcy cena 100 kilogramów wynosi 74 euro (lub 0,74 EUR/kg). Równocześnie jest to spadek względem pierwszych miesięcy sezonu. Po raz kolejny musimy poinformować o powtarzającej się od wielu miesięcy sytuacji. Mianowicie polskie jabłka są cały czas najtańsze w całej Europie.

srednie ceny polskich jabłek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here