Południowa i zachodnia Europa walczy z przymrozkami

przymrozki wiosenne

Spadki temperatur dotykają sadowników na całym kontynencie. Jednak we wspomnianych krajach mówimy o pełni kwitnienia, więc jak najbardziej uzasadnionych obawach producentów. Uprawy są chronione na różne sposoby.

Zimowy epizod w Polsce przyniósł spadki temperatur miejscami poniżej – 5 stopni. Niemniej aktualna faza rozwojowa jabłoni i grusz sprawia, że sadownicy w zdecydowanej większości mogli spać spokojnie. W trudniejszej sytuacji są producenci owoców na południu i zachodzie Europy, gdzie kwitnienie wielu gatunków jest w pełni.

W ciągu ostatnich nocy swoje uprawy chronili sadownicy z Włoch, Francji, Belgii czy Holandii. Prognozy pogody dla sadowników z południa kontynentu nie wyglądają dobrze. Zapowiadane są kolejne spadki temperatur, które mogą doprowadzić do strat. Do ochrony swoich sadów przygotowują się także sadownicy z Hiszpanii. Nie zapominajmy, że wielu przypadkach mówimy o pełni kwitnienia danego gatunku. Zatem prognozy mówiące o temperaturach na poziomie -4 stopni Celsjusza budzą słuszny niepokój. Zwłaszcza w przypadku łagodniejszego klimatu południa kontynentu. 

Francuscy winiarze w Burgundii już drugi rok z rzędu chronią swoje winnice przed skutkami przymrozków. Jeśli chodzi o winnice, to dominowało ogrzewanie ich setkami piecyków. Tworzyły one jak zawsze spektakularne widowiska, za którymi kryły się obawy rolników, ciężka praca i nieprzespane noce.

Zraszania nadkoronowego używali Belgowie, Holendrzy, ale także Włosi. W Beneluksie chroniono przede wszystkim grusze, które są na początku pełni kwitnienia.   https://www.sad24.pl/sady/holendrzy-i-belgowie-chronili-sady-przed-przymrozkami/ W Italii gatunki pestkowe w centralnej części kraju i na nizinie Padu są w pełni kwitnienia. Tam także uruchomiono systemy zraszania nadkoronowego. W wielu regionach północnych Włoch zniszczenia dodatkowo powodowały lokalne burze z gradem. 

źródło: italiafruit.net / swissinfo.ch 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here