Pomimo wojny Ukraina aktywnie inwestuje w ogrodnictwo

sady

Ukraina, pomimo wojny i zrujnowanej gospodarki aktywnie inwestuje w ogrodnictwo. Od początku trwania jednego z rządowych projektów udzielono (w przeliczeniu) ponad 25 milionów złotych wsparcia dla tamtejszych przedsiębiorstw rolnych. 

Ukraiński odpowiednik naszego Ministerstwa Rolnictwa informuje, że w ostatnim czasie cztery kolejne ukraińskie przedsiębiorstwa rolne zajmujące się ogrodnictwem, uprawą owoców jagodowych i uprawą winorośli otrzymały 14 mln hrywien (1,56 miliona złotych) w ramach pomocy rządowej.

Zgodnie z warunkami ministerialnego programu, przedsiębiorcy ci muszą teraz zatrudnić 22 pracowników stałych i 758 pracowników sezonowych. Jednak w ukraińskie ogrodnictwo inwestują także Niemcy. Informowaliśmy o tym dwa tygodnie temu.

W sumie od początku 2023 roku do 55 gospodarstw trafiło ponad 170 mln hrywien (19 milionów złotych) pomocy państwa. 48 przedsiębiorstw rolniczych otrzymało 133 mln  hrywien (14,8 mln zł) na rozwój uprawy owoców jagodowych i winorośli, a kolejne 37 mln hrywien (4,2 mln zł) otrzymało 7 gospodarstw na inwestycje w szklarnie.

Być może część czytelników stwierdzi, ze 25 milionów złotych w skali kraju to nieznacząca kwota. Warto zestawić to z danymi o ukraińskiej gospodarce. PKB kraju skurczył się w 2022 roku o 29,1%. Wartość ukraińskiego eksportu zmalała w ubiegłym roku o 35%, a przemysł stalowy zmniejszył produkcję o 71%. Pomimo tego, że z kraju wyjechało od początku wojny na stałe około 2 milionów ludzi to bezrobocie sięga 30%.

źródła: www.agrotimes.ua

2 KOMENTARZE

  1. Panowie . Nie róbcie z „z igły widły” . To jest 25 mln pln . Inwestycje mierzy się w pieniądzu a nie procentach . W Polsce w ciągu ostatnich 15 lat przefujarzono miliardy w „dmuchane projekty” w obszarach wiejskich . I dalej ta kasa unijna jest „przepieprzana” na różne dziwne i śmieszne projekty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here