Ponad 90% sadowników deklaruje, że nie zakontraktuje jabłek do przetwórstwa

W naszej ankiecie na temat ewentualnego zakontraktowania jabłek do przetwórstwa sadownicy wypowiedzieli się niemal jednoznacznie. 91% z nich w ogóle nie zamierza brać udziału w mechanizmie.

Zapowiedziane, a jeszcze nie ogłoszone przez Ministra porozumienie z przetwórcami wywołuje ogromne emocje i dyskusje. Jednak jak się okazuje, sadownicy są świadomi sytuacji na rynku i większość z nich jest zdania, że ta forma kontraktacji „zamrozi” w sposób nierynkowy zarówno ceny jabłek przemysłowych, jak i deserowych.

W ankiecie wzięło udział ponad 300 sadowników i aż 285 zagłosowało, że zdecydowanie nie zakontraktuje jabłek do przetwórstwa.

Spójrzmy na zagadnienie z innej strony. Od lat słyszymy w sadownictwie o konieczności kontraktacji owoców przemysłowych. Dziś ta propozycja spotyka się ze zdecydowaną krytyką. Branża nadal kontraktacji potrzebuje, jednak producenci mają świadomość tego, jak krzywdzące i jednostronnie korzystne są przedstawiane warunki z punktu widzenia trwającego sezonu.

Druga sprawa to ceny minimalne. Propozycje trzech dużych przetwórni można w pewien sposób traktować jak ceny minimalne czy ceny gwarantowane. Producent wie, za ile sprzeda i ma świadomość, że cena nie spadnie poniżej danego poziomu. Mimo tego omawiane rozwiązanie w zdecydowanej zostało skrytykowane.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here