Poprawia się popyt i rosną ceny śliwek

ceny śliwek

Na rynku deserowych śliwek mieliśmy już w tym sezonie dwa cenowe dołki, jednak po ostatnim, chwilowym załamaniu na rynkach hurtowych, przyszedł czas na lepszy popyt i wzrosty cen.

Pierwszy obniżka cen śliwek przypadła na szczyt zbiorów Cacanskiej Lepoticy. Wówczas grupy producenckie skupowały śliwki powyżej 32 mm w cenie 1,10 zł za kilogram. Następnie ceny powoli rosły, a popyt kształtował się na stabilnym poziomie. Drugi dołek cenowy to z kolei szczyt zbiorów odmiany President. Duża podaż na rynku w bardzo krótkim czasie doprowadziła do wstrzymania skupu przez wiele podmiotów.

Niesłabnącym zainteresowaniem ze strony kupujących cieszy się cały czas ponadczasowa Węgierka Zwykła. Ceny skupu tej odmiany rozpoczęły się od około 2,00 zł/kg. Następnie nieco wzrosły. Obecnie utrzymują się na poziomie około 1,80 zł/kg. W przypadku Węgierki cena dotyczy śliwek powyżej 26 mm średnicy.

Po kilku dniach, gdy na rynkach hurtowych można było kupić śliwki po 1,00 zł/kg, owoców na rynku ubyło i widać wyraźnie ożywienie w handlu.

Dobrej jakości Węgierka stosunkowo szybko znajduje nabywców po 2,00 zł/kg i więcej. Droższy jest Amers, popularnie zwany Mieszańcem. Śliwki te są obecnie sprzedawane po krótkim przechowaniu w chłodniach i osiągają ceny 3,00 zł/kg. Pozostałe późne, wielkoowocowe odmiany, jak na przykład TopHit można sprzedać w cenie około 2,50 zł.kg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here