Pośrednicy oferują za jabłka przemysłowe 0,67 zł/kg. Sadownicy chcą kilka groszy więcej

jabłka przemysłowe

Wobec wysokiego popytu na koncentrat jabłkowy po raz kolejny w tym tygodniu rosną ceny surowca. Ci sadownicy, którzy mają problem ze sprzedażą jabłek deserowych wyceniają swój towar nieco drożej.

Już wczoraj pojawiły się pierwsze oferty zakupu po 0,67 zł za kilogram. Oznacza to, że wraz ze zwrotem zryczałtowanego podatku VAT, sadownik otrzyma 0,71 zł za kilogram brutto.

Chociaż ceny jabłek deserowych w ostatnich tygodniach nieco wzrosły, to popyt nie poprawił się na tyle, żeby były one poszukiwane. W związku z tym nadal całe komory są kierowane do przetwórstwa, tyle że w znacznie mniejszym stopniu niż miesiąc temu. Ci sadownicy, którzy oferują swój surowiec bardzo dobrze wyczuwają rynkowe tendencje. Oczekują za swoje jabłka od 0,70 do 0,75 zł za kilogram.

Wobec obserwowanego trendu sortownie i grupy producenckie będą zmuszone do podniesienia cen zakupu. Niemniej z powodu niskiego popytu, oferty zakupu są tak dopasowane, aby ceny po sortowaniu były kilka groszy wyższe niż cena brutto za jabłka przemysłowe. Chociaż zdarza się, że jest odwrotnie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here