Poszukiwany, poszukiwana. 1,5 mln ton tajemniczych odmian w polskich sadach

ceny jabłek 2022

Nieco przekornie ogłaszamy „konkurs” dla sadowników na odgadnięcie, jakich niszowych odmian jabłek produkujemy w tym roku w Polsce 1,5 mln ton. Już wyjaśniamy o co chodzi. 

Na corocznym kongresie Prognosfruit WAPA, czyli Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek i Gruszek opublikowało prognozy dotyczące tegorocznej produkcji jabłek i gruszek. Zdaniem WAPA, polscy sadownicy wyprodukują w tym sezonie niemalże 4,2 mln ton jabłek (rok temu według WAPA nasze zbiory wynosiły 3.4 miliona ton). Tymczasem nasz Główny Urząd Statystyczny mówi o 3,6 mln ton co daje prawie 600 tysięcy ton różnicy. Już ta rozbieżność wywołuje wiele komentarzy, bo zdaniem wielu sadowników jabłek będzie mniej niż prognozowane 4,2 miliona ton.

Naszym zdaniem warto zwrócić uwagę na sam procentowy udział poszczególnych odmian w ogólnej liczbie wyprodukowanych ton. W tabeli wyszczególnione są następujące odmiany: Cortland, Elstar, Gala, Gloster, Golden Delicious, Idared, Jonagored, Jonagold, Lobo, Pinova, Red Delicious, Red Jonaprince, Szampion, Ligol. Łącznie produkcja tych odmian ma wynieść w 2021 roku 2,67 mln ton. Pozostałe 1,5 mln ton to jabłka oznaczone jako „inne”.

Czy macie jakieś pomysły o jakie odmiany chodzi? Przechodzi nam do głowy, że może to być Alwa, Antonówka, Piros, Elise, Mutsu, Boiken i kilka innych, niszowych. Ale czy mogą one dać łącznie produkcję wynosząca 1,5 mln ton? Nam trudno sobie to wyobrazić.

Tak dla uświadomienia sobie tych liczb – to 1,5 raza tegoroczna produkcja w Niemczech lub 15 000 stutonowych komór chłodniczych.

Tym razem zamiast nagród będzie satysfakcja z rozszyfrowania tej ciekawej zagadki😊 choć może znajdziemy upominek niespodziankę za najbardziej twórczy komentarz!

10 KOMENTARZE

  1. Przecież to dane wyssane z palca. Nikt tego u nas solidnie nie robi, zmyślone na poczekaniu. Jeśli ktoś ma poważne dane to przetwórcy, ale tylko dla siebie.

  2. Moi drodzy warto sprawdzic co to jest WAPA i kto z Polski tam zasiada. Metodyka? Jesli kto podaje statystyki to jego obowiazkiem jest podanie metodyki. Juz dawno zapadla decyzja o zameczeniu polskiego sadownika, wszystko jest zaplanowane i realizowane. Pod przykrywką „grupy” krok po kroku i do przodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here