Prasowanie gałęzi w sadzie – jak sprawdza się rolnicza prasa? [Video]

balot

Zapewne wielu Czytelników zainteresuje fakt, że używana, polska prasa rolująca może sprawdzić się przy prasowaniu gałęzi w sadach. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem filmowym. 

Przedsiębiorca z gminy Mogielnica od kilku tygodni prasuje gałęzie w pobliskich sadach jabłoniowych. Celem jest uzyskanie biomasy, która posłuży jako ekologiczne źródło energii w jego zakładzie produkcyjnym. Gałęzie po przetransportowaniu do firmy są przed paleniem są zrębkowane i suszone. Sadownik wymiata gałęzi na wałki, ale oszczędza czas i paliwo konieczne do rozdrabniania. Usługodawca robi to za niego w zamian za surowiec energetyczny.

Do prasowania gałęzi służy prasa rolująca polskiej produkcji. W sadzie sprawdza się tak samo dobrze, jak w przypadku siana. Warunkiem jest brak grubszych gałęzi. Jeśli takich gałęzi jest dużo to blokują się one przed elementem „podbierającym” gałęzie, co spowalnia pracę. Co ciekawe maszyna nie została w żaden sposób zmodernizowana.

Chętnych do posprzątania sadu w zamian za biomasę nie brakuje. Wręcz przeciwnie, kolejka oczekujących jest dosyć długa. Właściciel planuje wzbogacenie kolejnej prasy o ramiona wymiatające. Za jednym przejazdem ciągnika gałęzie zostaną wygrabione i sprasowane. Wówczas będziemy mogli mówić o kompleksowym sprzątaniu sadów wiosną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here