Premiowanie wyższej jakości? Odejmowanie za niższą?

sortowanie jabłek w grupie producenckiej

Bardzo często dyskutujemy o jakości jabłek, ale i o cenach, które w żaden sposób nie wynagradzają starań o wysoką jakość. Najczęściej pojawia się argument, że produkcja jabłek o wysokich parametrach po prostu nie jest wynagradzana. W praktyce trudno jednak wprowadzić takie rozwiązanie, a niżej przykład o co rozbiły się dyskusje w jednej z grup producenckich. 

Jak wyjaśnia jeden z członków, pomysł polegał na tym, żeby sadownik, który dostarcza do grupy partię jabłek o wyrównanej, wysokiej jakości jabłek był za to premiowany. Jeśli odsort z partii nie przekracza 10% to wówczas cena miałaby być o 10% wyższa. Miało to zoptymalizować koszty przechowania i sortowania. Po drugie producenci mieli dążyć do wyprodukowania, zerwania i przechowania wyłącznie jabłek o najwyższych parametrach.

Z drugiej strony dostawca, z którego jabłek odrzucono powyżej 10% miałby cenę o 10% niższą. W przypadku, gdy odrzut przekraczałby 30% cena miałaby być niższa o 20%. Po przedstawieniu tego pomysłu w grupie został skrytykowany.

Jak się okazuje, wielu sadowników nie poparło propozycji premii w przypadku, gdy dostarczą towar klasy premium, lecz debatowali nad procentowym potrąceniem w przypadku dostarczenia partii, gdzie odrzut przekracza 10 czy 30%. To – zdaniem naszego rozmówcy – pokazuje jak bardzo musimy zmienić nasze myślenie w podejściu do produkcji.

Z drugiej strony, mamy też świadomość czego obawiają się w takich przypadkach sadownicy. Takie rozwiązanie miałoby prawo sprawdzić się w podmiocie, gdzie jest duże zaufanie pomiędzy poszczególnymi członkami, gdzie nie ma żadnych obaw o wiarygodność wyników sortowania.

Nasz rozmówca stawia przede wszystkim na jakość i jest pewny, że jego jabłka mają wysokie parametry. Jest zdania, że tylko ten kierunek to przyszłość naszej branży. Poza tym twierdzi, że musi być ona promowana. Jeśli tak nie jest to niech pośrednicy i eksporterzy nie dziwią się, że na rynku „jest jak jest”…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here