Prezes PiS obiecuje odbudowę polskiego przetwórstwa

Dziś miała miejsce konwencja partii rządzącej w Przysusze. Zapowiedziano nowe rozwiązania dla rolnictwa. Przedstawiono 7 postulatów, między innymi postulat przeznaczenia 4,5 miliarda złotych na odbudowę krajowego przetwórstwa.

Nie tylko w sadownictwie sytuacja producentów jest trudna. Każda rolnicza branża ma swoje problemy. Można odnieść wrażenie, że partia rządząca chce nieco uspokoić napiętą sytuację. Dziś w Przysusze zaprezentowano projekt „7 spraw dla polskiej wsi”.

W przypadku produkcji owoców najbardziej rzuca się w oczy 6 punkt. Na rynku panuje oligopol zachodnich korporacji, a polscy przedsiębiorcy są w defensywie. Na razie jednak nie znamy szczegółów tego założenia. Założenia prezentują się następująco:

  1. Dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw do 50 ha

2. Przejście na emeryturę bez konieczności zbywania gospodarstwa

3. Nowy system ubezpieczeń upraw dla rolników

4. 15 000 zł na budowę zbiornika retencyjnego – bez zbędnych formalności

5. Bezpłatna przestrzeń targowa dla rolnika w mieście

6. 4,5 miliarda złotych na odbudowę polskiego przetwórstwa

7. Skuteczna walka z ASF i odbudowa produkcji trzody chlewnej

Nie brakuje krytyki wobec słów prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Nowe postulaty dla wsi są komentowane jako kolejna próba kupienia głosów rolników. Sceptycy nazywają wprost przedstawione postulaty mianem „kiełbasy wyborczej”. Mówi się także o próbie przekupienia rolników przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.

Z drugiej strony widać dokładnie, że partia rządząca doskonale zna i rozumie potrzeby rolników, w tym sadowników… Pytanie, czy uda się zrealizować te obietnice.

5 KOMENTARZE

  1. Jeżdżą obiecują, potem powiedzą ze zła unia nie dała, ze niszczy Polska gospodarkę, Polska wieś a glupie chlopy pójdą i zagłosują za polexitem.

  2. Czy ktoś pamieta jak w 2018 urzedujacy MR obiecywał powstanie Koncernu Spożywczego? Tak dla przypomnienia : nikt ci tyle nie da co ci polityk obieca. Pozdrawiam,

  3. A może ktoś mi napisać czy jest gdzieś program partyjny Platformy? Do tej pory to tylko antypis i żadnych konkretów A tylko krytyka. To chodzi o stołki A nie program.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here