Problemy z nawozami nie tylko w Polsce

prognoza pogody

Problemy na rynku nawozów dotyczą również krajów Europy Zachodniej. Włoskie organizacje branżowe już teraz ostrzegają, że nawozów (przede wszystkim azotowych) może brakować w przyszłym sezonie. Wszystko przez ceny gazu i surowców.

Na włoskim rynku brakuje nawozów mineralnych, do kraju przybywa 75-80% surowców niezbędnych do ich produkcji. Brakuje przede wszystkim nawozów azotowych. Krajowa produkcja stoi pod znakiem zapytania, ponieważ składa się wyłącznie z importowanych substancji mineralnych. Ich koszt, podniesiony przez wzrost energii i logistyki, powstrzymał włoskich importerów. Najwięksi producenci nawozów nie mają wystarczającej ilości surowców do produkcji.

Chociaż w Polsce nie brakuje problemów na rynku nawozów, a ich ceny osiągnęły rekordowe poziomy to jesteśmy w nieco bardziej komfortowej sytuacji. Polska jest nie tylko w pełni samowystarczalna w zakresie produkcji nawozów azotowych, ale ponadto znaczna część tych nawozów jest przeznaczana na eksport.

W związku z obserwowanymi problemami włoskie rolnicze związki zawodowe apelują, a także pracują nad alternatywnymi rozwiązaniami. Ma to być zwiększenie roli nawożenia naturalnego, a także zoptymalizowanie nawożenia tak, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na azot.

źródło: italiafruit.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here