Produkcja wiśni i czereśni w Polsce podsumowana w amerykańskim raporcie

wiśnia czereśnia

Jak wielokrotnie dowodziły tego raporty, Amerykanie mają najlepsze informacje o produkcji rolnej w wielu zakątkach świata. Co wiedzą o naszym rynku wiśni i czereśni?

W 2022 roku, według GUS-u produkcja wiśni (183 000 ton) i czereśni (78 800 ton) w Polsce wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem o 32 800 ton przy różnicy w obszarze uprawy na poziomie 300 hektarów. Na tych danych bazują Amerykanie. Różnica ta jest argumentowana wyższym plonem z hektara i korzystnymi warunkami atmosferycznymi. Pomimo tego autorzy raportu zwracają uwagę na drastyczny wzrost kosztów produkcji sadowniczej w Polsce.

Poniża tabela prezentuje szczegółowe dane o produkcji i dystrybucji. Jak widzimy prognoza tegorocznego eksportu świeżych wiśni i czereśni jest o ponad 3400 ton wyższa od ubiegłorocznej i może osiągnąć niemal 12 000 ton. Niestety nie wyszczególniono danych dotyczących czereśni, ponieważ czereśnie nie funkcjonują w handlu międzynarodowym pod osobnym kodem produktu (CN).

Jeśli chodzi o przetwórstwo to autorzy raportu zwracają uwagę, że dzięki większej podaży owoców wiśni, większy będzie także wolumen przetworzonych produktów z minionego sezonu. Rośnie krajowy popyt na przetwory i soki, jednak w tym sezonie zmieniła się struktura przetwórstwa. Szacuje się, że zwiększy się odsetek produkcji koncentratu wiśniowego kosztem produkcji dżemów. Produkcja mrożonych wiśni procentowo nie ulegnie zmianie. Niemniej będzie większa z powodu wyższych plonów. Niestety w raporcie nie podano prognoz ilościowych.

Głównym kierunkiem eksportu świeżych i przetworzonych wiśni niezmiennie pozostają Niemcy. Jeśli chodzi o czereśnie to opisywany jest wyłącznie rynek świeży ponieważ przetwórstwo gatunku jest w skali przemysłowej śladowe. Głównym rynkiem dla polskich świeżych czereśni są również Niemcy (75% eksportu).

wiśnie i czereśnie

źródło: raport USDA / Poland: Stone Fruits Annual 2022

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here