Przegląd światowego rynku gruszek  

zbiory jablek 2020

– Jeśli chodzi o północną półkule to zbiory gruszek są pełni. Pomimo tego, że europejskie zbiory są szacowane na 12% większe niż w ubiegłym roku, to będą one o 4% niższe od średniej z lat 2015 – 2018 – podaje freshplaza.com. Kraje takie jak Holandia, Belgia i Francja mają do czynienia albo ze stabilną produkcją, albo z delikatnym wzrostem. Z drugiej strony, kraje z południa Europy odnotują spadek produkcji. Również w Stanach Zjednoczonych produkcja będzie nieco większa. Dla kontrastu Chińczycy również zbiorą mniej gruszek. 

Holandia

W Holandii zbiory Konferencji dobiegają końca. Zebrany tonaż jest bardzo zbliżony do wcześniejszych szacunków. Holendrzy mówią o tym, że gruszki w tym sezonie są zdecydowanie większe. Jeśli chodzi o sprzedaż, to ceny powoli, lecz stale spadają. Handlowcy jednak oczekują, że sytuacja ustabilizuje się w najbliższym czasie. We Włoszech nie ma tak dużego spadku produkcji jak w ubiegłym roku. W związku z tym na rynku holenderskim jest wiele innych odmian z Francji czy z Włoch. To z kolei jest zupełnie odwrotną sytuacją od ubiegłorocznej, kiedy to do Włoch sprzedawano duże ilości belgijskich i holenderskich gruszek w związku z bardzo małą produkcją.

Belgia

Podobnie jak w Holandii, zdecydowana większość belgijskich gruszek jest już zmagazynowana w chłodniach. Pomimo wielu wymagań i ograniczeń związanych z koronawirusem zbiory przebiegły sprawnie, a gruszki zostały zebrane na czas. Zarówno producenci, jak i handlowcy mówią o bardzo dobrej jakości tegorocznych gruszek. Owoce są twarde i słodkie ze względu na bardzo wiele słonecznych dni w sierpniu. Podsumowując, gruszki są oceniane jako nieco mniejsze, jednak mówi się o nieco większym tonażu.

Włochy

Włochy wyprodukują w tym roku mniej gruszek w stosunku do średniej wieloletniej. Średnia produkcja w okresie 2015 – 2018 wyniosła 730 000 ton. Tegoroczna z kolei jest prognozowana pomiędzy 500 000, a 550 000 ton. Winne mniejszym zbiorom są po raz kolejny wiosenne przymrozki. Zdaniem Włochów Halyomorpha halys spowodowała w tym roku mniejsze szkody niż w 2019.

 Chiny

W Chinach również większość gruszek jest już zebrana. Warunki pogodowe nie były jednak sprzyjające dla produkcji gruszek i w przypadku wielu odmian spodziewa się znaczących spadków.

Jeśli chodzi o rynek, to ceny są nieco wyższe. Z powodu mniejszej produkcji wzrosły również ceny detaliczne. Jednak konsumpcja jest na znacznie niższym poziomie, więc nie ma żadnych niedoborów, a handel można ogólnie ocenić jako płynny.

 

Źródło: freshplaza.com

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here