Przygotowanie i konserwacja sekatora przed cięciem jabłoni

konserwacja sekatora przed sezonem

Sekator to stosunkowo tanie i proste narzędzie. Przed rozpoczęciem zimowego cięcia jabłoni należy wykonać kilka czynności, aby po pierwsze zwiększyć komfort i wydajność pracy, a po drugie wydłużyć żywotność naszego sekatora. Od czego zacząć?

Podstawa to zdecydowanie ostrze. Ostry sekator to szybkie i wydajne cięcie. Mając ostre narzędzie do ucięcia każdej gałęzi używamy mniejszej siły, a przecież takich ruchów wykonujemy w ciągu dnia tysiące. Wielu sadowników ma ze sobą cały czas różnego rodzaju ostrzałki przy sobie i kilkukrotnie ostrzy sekator w ciągu całego dnia pracy.

Darmowy numer TMJ - baner corner

Ostrza sekatorów ograniczają się w zasadzie do dwóch typów. Symetrycznego w sekatorach kowadełkowych i niesymetrycznego w sekatorach nożycowych. Na rynku są różnego rodzaju ostrzałki, dzięki którym szybko naostrzymy sekator w sadzie. Do sekatorów nożycowych wystarczy zwykła osełka. Natomiast do sekatorów kowadełkowych warto używać symetrycznych kamieni, aby równomiernie ścierać ostrze.

Kolejnym elementem, który zawsze warto mieć przy sobie, to klucz do skręcania sekatora. Nie docinanie gałęzi sprawia, że tracimy czas i nierzadko się denerwujemy. Ta z pozoru błaha czynność zajmuje zaledwie kilkanaście sekund lecz w istotny sposób poprawia wydajność pracy. Warto dodać, że kwestia ta ma większe znaczenie w przypadku sekatorów nożycowych, niż kowadełkowych.

Kolejnym elementem niezbędnym w konserwacji jest smarowanie przestrzeni między ostrzem i przeciw ostrzem. W tym wypadku działa to tak samo jak ostrzenie. Mniejsze tarcie między metalowymi elementami skutkuje wkładaniem przez nas nieco mniejszej siły w ucięcie każdej gałęzi. Niezwykle wygodne są smary silikonowe w sprayu, które zmieszczą się w każdej kieszeni.

W tym miejscu warto wspomnieć o rozwiązaniu zastosowanym w sekatorze Bahco P160. W przeciwostrzu jest specjalnie wyżłobione w procesie produkcyjnym zagłębienie, w które możemy włożyć większą ilość smaru. W efekcie w tym modelu smarowanie można wykonywać znacznie rzadziej.konserwacja sekatora

konserwacja sekatorakonserwacja sekatoraTe z proste i z pozoru nieznaczące czynności są niezwykle istotne i niezbędne w przypadku osób, które w ten sposób zarabiają na życie. Wkładanie mniejszej siły w każdy ruch ma ogromne znacznie podczas codziennej, wielogodzinnej pracy. Niezależnie, czy zarabiamy na życie tnąc sady, czy tniemy własne drzewa, to narzędzie którego używamy powinno być w odpowiedni sposób konserwowane.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here