Przymrozki we Włoszech – straty w pestkowych bardzo duże

uszkodzony kwiat

Kilka nocy z rzędu i wiele godzin z temperaturą poniżej zera sprawiły, że na północnych nizinach Włoch sadownicy już szacują straty. W północnych prowincjach temperatura wyniosła od -4 do -6 stopni. Zraszanie nadkoronowe nie uratowało części kwiatów.

Sadownicy z prowincji Emilia – Romania mówią o bardzo dużych stratach w morelach, brzoskwiniach i śliwach. Są rejony gdzie uszkodzenia kwiatów wynoszą do 100%. Miejscami kwiaty już opadły na ziemię. Straty w czereśniach będą oceniane w najbliższych dniach.

Wiele wskazuje na to, że dla Włochów będzie to kolejny sezon z małymi zbiorami owoców pestkowych. Niestety, ubiegłoroczny scenariusz się powtarza. Producenci są świadomi, że ryzyko przymrozków w tamtejszym klimacie występuje do (około) 15 kwietnia.

Włoscy sadownicy mają podobne problemy z systemem ubezpieczeń, jakie obserwujemy w naszym kraju. Wygórowane stawki ubezpieczycieli dla sadowników, którzy ubezpieczają uprawy od mrozu po raz pierwszy. Krótki okres na składanie wniosków i 12 dniowy okres po którym ubezpieczenie wchodzi w życie. Są producenci, którzy pomimo wykupienia polis nie otrzymają odszkodowań, ponieważ ostatnie przymrozki wystąpiły przed wejściem ich ubezpieczenia w życie.

źródło: italiafruit.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here