Przymrozki zaskoczyły sadowników w czwartkowy poranek

przymrozki 2022

W zagłębiu grójeckim przymrozki miały wystąpić jedynie w nocy z wtorku na środę. Jednak okazuje się, że w niektórych lokalizacjach wystąpiły również dziś, czyli 19.05.2022. Gdzie temperatury spadły poniżej zera?

Zgodnie z prognozami wczoraj na dużej części kraju wystąpiły przygruntowe przymrozki. Wszyscy uważnie śledziliśmy rozwój sytuacji. Dziś spadki temperatur zapowiadano na znacznie mniejszym obszarze. Mimo tego zaskoczyły sadowników między innymi w zagłębiu grójeckim.

Niżej dokładne dane ze stacji pogodowych z Bielan koło Błędowa (i innych miejscowości). Jak widzimy temperatura spadła poniżej zera jeszcze przed północą. Tuż po wschodzie słońca, czyli o 5:00 nad ranem spadła do poziomu niemal -3,30 stopnia Celsjusza. Mróz trwał zatem ponad 6 godzin na wysokości 1,5 metra. Przy gruncie temperatura była niższa.

Druga noc z przymrozkami może zaszkodzić przede wszystkim nieokrywanym plantacjom truskawek w gruncie. Pierwsze uszkodzone kwiaty plantatorzy obserwowali już po wczorajszych przymrozkach. Jednak opisane wyżej spadki z pewnością nie przejdą bez negatywnych skutków również w sadach.

Bielany
Dane ze Bielan koło Błędowa
Skowronki (zagłębie grójeckie)
Skowronki (zagłębie grójeckie)

 

Raniżów
Raniżów koło Kolbuszowej
Olszew
Olszew (zagłębie grójeckie)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here