Punktowe gradobicia nie oszczędzają również włoskich sadów

grad

W ostatni czwartek nawałnice z gradem nawiedziły także zagłębie sadownicze we Włoszech. Opady były na tyle intensywne, że uszkodziły nawet siatki przeciwgradowe.

Nawałnice uderzyły w dolinę Non. Znajduje się ona między Bolzano i Trydentem, w centrum włoskiej produkcji sadowniczej. Gradobicie było krótkie i niezwykle intensywne. Opad gradu był tak intensywny, że uszkodzeniu uległy nawet siatki, które przed gradem mają chronić. O podobnym zdarzeniu w Serbii pisaliśmy w artykule Serbia: grad zniszczył 4000 hektarów upraw

Włoskie media branżowe informują, że grad zniszczył we wspomnianej dolinie od 500 do 600 hektarów sadów jabłoniowych. Należy pamiętać, że produkcja w tamtejszych warunkach jest intensywna i skoncentrowana w alpejskich dolinach. Zniszczenie zostały także winnice na podobnym obszarze.

Na dotkniętym kataklizmem rejonie, gdzie sady nie były chronione siatkami, plon jest niemal w całości zniszczony. Z punktu widzenia dotkniętych gradobiciem sadowników, jedyną dobrą wiadomością jest fakt, że około 95% z nich ubezpieczyło uprawy i otrzyma odszkodowania.

źródło: italiafruit.netgradgrad

zdjęcia: Khuen GmbH

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here