PZU tłumaczy się z braku możliwości ubezpieczenia się od przymrozków

przymrozki

Na skierowane do PZU pismo z dnia 15.04 dot. ubezpieczeń Związek Sadowników RP odpowiedź otrzymał dziś (30.04.), w momencie gdy z oferty dotowanej skorzystać  już nie można… Poniżej treść odpowiedzi. 

„Pragniemy zwrócić uwagę, że pojemność ubezpieczenia upraw w formule dotowanej jest uzależniona od poziomu środków przyznawanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) na dopłaty do składek ubezpieczeniowych. W systemie ubezpieczeń dotowanych upraw oprócz PZU SA funkcjonuje jeszcze 6 zakładów ubezpieczeń, które podobnie jak PZU SA otrzymują środki przyznawane przez MRiRW. Jednocześnie informujemy, iż pomimo że PZU SA jest wiodącym zakładem ubezpieczeń w formule dotowanej ubezpieczenia owoców, drzew i krzewów owocowych oraz truskawek od głównych ryzyk, tj. gradu i przymrozków wiosennych, to nie znajduje to swojego odzwierciedlenia w poziomie środków przyznawanych przez MRiRW na dopłaty do składek ubezpieczeniowych. W roku 2021 udział Spółki PZU w łącznej puli dotacji wyniósł ok. 33%.

Chcąc zapewnić ochronę producentom wszystkich rodzajów upraw dotowanych w Polsce, sprzedaż ubezpieczeń z dopłatą z budżetu Państwa w roku 2021 odbywa się zgodnie z informacją przekazaną MRiRW w ramach ustalonych okresów sprzedaży:

 w okresie od 25 marca do 8 kwietnia udostępniliśmy sprzedaż ryzyk wiosennych (w tym gradu i przymrozków) dla ozimin, którym z uwagi na brak środków, jesienią 2020 r. oferowaliśmy wyłącznie ryzyko ujemnych skutków przezimowania bez możliwości ubezpieczenia gradu i przymrozków wiosennych;
 w okresie od 9 kwietnia udostępniliśmy sprzedaż ryzyka przymrozków wiosennych w owocach w formule dotowanej. Od 26 kwietnia uruchomiliśmy również sprzedaż przymrozków wiosennych w owocach na warunkach komercyjnych;
 w okresie od 19 kwietnia do 28 kwietnia udostępniliśmy sprzedaż ubezpieczeń dla producentów upraw jarych;
 w okresie od 28 kwietnia udostępniliśmy możliwość ubezpieczenia owoców od ryzyka gradu w ramach oferty dotowanej.

Jednocześnie informuję, że po wykorzystaniu limitu na dopłaty do składek przeznaczonego na wiosenny sezon sprzedażowy, udostępnimy producentom rolnym możliwość ubezpieczenia upraw od ryzyka gradu w ramach oferty komercyjnej.”

 

Źródło: Związek Sadowników RP

1 KOMENTARZ

  1. A dlaczego PZU nieodnioslo się do długości sprzedaży ubezpieczeń od przymrozkow i od gradu? Ub. Od przymrozkow 3 minuty natomiast grad niecałe 2 minuty….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here