Red Delicious – najwyższa jakość to dziś maksymalnie 1,70 zł za wagę w skrzyni

Jeromine

Wśród dziesiątek ofert zakupu odmian z grupy Red Deliciousa można spotkać się z takimi, które są bliskie satysfakcjonujących z punktu widzenia sadownika. Sprzedaż w marcu za 1,70 za każdy kilogram w skrzyni to mniej więcej tyle samo, co 2,00 zł/kg na sortowanie.

Mamy już niemal połowę marca, więc transakcję z firmami handlowymi i grupami producenckimi dotyczą wyłącznie jabłek z kontrolowanej atmosfery. Jeśli nasz odbiorca zamierza wysłać owoce na Bliski Wschód lub jeszcze dalej, to nie powinno dziwić, że oczekuje wysokiej jakości, czyli przede wszystkim jędrności. Spełnienie wymagań stawianych obecnie przez eksporterów przy przechowaniu w chłodniach ze standardową atmosferą nie jest możliwe.

Jednak przedsiębiorcy, którzy chcą zrealizować zamówienia swoich odbiorców na dalekich rynkach są w stanie zapłacić wyraźnie więcej niż na przykład grupy producenckie z zagłębia grójeckiego. W grupach spotkamy się ze stawkami od 1,20 do 1,40 zł/kg na sortowanie. Ceny te dotyczą jabłek od 70 do 90 milimetrów średnicy.

Obecnie wybrane grupy z zagłębia grójeckiego nie wykluczają także zakupów za wagę w skrzyni. W zależności od podmiotu, osoby zajmujące się zakupami przekazują nam, że są w stanie zapłacić maksymalnie 1,30 lub 1,40 za sporty Red Deliociousa w przypadku wysokiej jakości i intensywnego wybarwienia. Warto mieć na uwadze, że równocześnie są przedsiębiorcy, którzy nadal oferują zaledwie 1,00 – 1,20 za każdy kilogram w skrzyni.

Mniejsi eksporterzy oferują nieco więcej. Potwierdziliśmy stawki na poziomie od 1,50 maksymalnie do 1,70 za każdy kilogram w skrzyni. Ci kupujący oczekują jednak absolutnie najwyższej jakości, ponieważ jabłka będą kierowane na dalekie rynki. Wymagana jest przede wszystkim wysoka jędrność – powyżej 7,5 kG.

Wyprodukowanie takiej jakości nie jest nadzwyczajnie trudne, jednak wymaga większej liczby zabiegów dokarmiających wapniem oraz odpowiedniego podejścia do produkcji już od kwitnienia. Oznacza to rzecz jasna wyższe jednostkowe koszty produkcji. Sadownicy liczą na kolejne wzrosty cen i jak najszybsze przełamanie „psychologicznej” bariery 2,00 zł/kg za odmiany spoza grupy paskowanych sportów Gali.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here