Relacja z rynku hurtowego w Broniszach, 25.11.2020

rynek hurtowy

Duża podaż jabłek ze zwykłych przechowalni w połączeniu z mniejsza ilością kupujących, skutkuje zastojem w handlu. Sprzedający na rynku w Broniszach sadownicy są zdania, że aktualnie sytuacja nie jest najlepsza.

Sprzedających na rynku hurtowym w Broniszach jest nadal bardzo wielu. Rozmówcy oceniają, że jutro, czyli w czwartek, pełne będą również alejki, gdzie sprzedawane są owoce miękkie. W perspektywie tygodnia to właśnie czwartkowemu handlowi często towarzyszy największa podaż. Niestety, w porównaniu do ubiegłych tygodni, wzrosła przede wszystkim podaż jabłek wykazujących oznaki dojrzałości konsumpcyjnej. Szczególnie widocznej w przypadku Jonagoreda.

Dziś ilość kupujących jest bardzo mała. W połączeniu z dostatkiem jabłek, skutkuje to zastojem w handlu i kumulowaniem się towaru na rynku. W przypadku popularnych odmian, ceny wywoławcze wahają się od 20 do 25 zł za skrzynkę (1,33 – 1,66 zł/kg).

O ile ceny najbardziej poszukiwanych odmian znacząco nie spadły, to sprzedający zwracają uwagę na spadek pobytu, zarówno na Lobo, Empire oraz Boskoopa. Wyjątkiem jest jedynie Cortland, który cieszy się dobrym popytem.

Kupujący z kolei ograniczają swoje zakupy. Tłumaczą to niepewnością co do najbliższych dni i obawami przed zamknięciem niektórych targowisk. Jednak na razie nie ma takich obostrzeń. Z powodu przejścia wielu szkół na zdalny tryb pracy znacznie zmniejszył się również popyt na mniejsze jabłka, których ceny spadły często do 15 zł za skrzynkę (1,00 zł/kg).

Sytuacja prezentuje się stabilnie w przypadku gruszek, choć i tu zauważalny jest delikatny spadek popytu. Ceny wywoławcze za tradycyjne przygotowywane 3 sorty wynoszą od 70 do 80 zł (3,50 – 4,00 zł/kg) za odsortowane, największe gruszki odmiany Konferencja. 50 – 55 zł (2,50 – 2,75 zł/kg) to ceny za owoce w grubszym sorcie. Natomiast 25 – 30 zł (1,25 – 1,50 zł/kg)to stawki za najdrobniejsze gruszki.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here