765×100-Greensort

Rosja zakaże eksportu jabłek przez Białoruś?

Sadownictwo na Wschodzie

Zła wiadomość dla rolników z Polski i innych państw Unii. Rosja grozi Białorusi całkowitym zakazem reeksportu warzyw i owoców.

Czytamy o tym w sprawozdaniu z rozmowy szefa rosyjskiej służby nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego (ros. Rossielchosnadzor) Siergieja Dankwierta z wicedyrektorem Głównej Państwowej Inspekcji ds. Nasiennictwa, Kwarantanny i Ochrony Roślin Białorusi Alaksandrem Paułowiczem.

Na stronie Rossielchoznadzoru podkreślono, że służba nie otrzymuje dokładnych informacji o wielkości importu towarów, które zostały wcześniej oclone na Białorusi. Według rosyjskiej służby proceder ten powoduje ukrywanie prawdziwego kraju pochodzenia towarów.

Po spotkaniu szef rosyjskiej inspekcji udzielił wywiadu dla telewizji Rossija 24. Nazwał w nim Białoruś “krajem niekontrolowanego ryzyka”.

Rosyjska służba narzeka także na brak na Białorusi systemów informacyjnych, które pozwalałyby na śledzenie ruchu produktów po terytorium Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej.

Skoro odpowiedzialność za ruch produktów w danym wypadku spoczywa na stronie białoruskiej, to Rossielchoznadzor pozostawia sobie prawo zabronić reeksportu produktów rolnych z Republiki Białoruś – czytamy w komunikacie na stronie rosyjskiej służby.

Źródło: belsat.eu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności