Rosjanie zbierają coraz więcej jabłek

Jabłka

Rosyjskie portale branżowe przekazały opracowany przez analityków Departamentu Rolnictwa UAS w październiku komunikat, z którego wynika, że tegoroczne zbiory jabłek w Rosji będą wyższe, niż szacowano w tym samym źródle w sierpniu bieżącego roku.

Według amerykańskich analityków Rosjanie mogli zebrać jesienią około 1,5 mln jabłek. Oznacza to wzrost produkcji o 143 tys. ton w porównaniu do roku poprzedniego. Jeszcze w sierpniowej prognozie spodziewano się zbiorów na poziomie 1,3 mln ton.

W tym samym opracowaniu mówi się, że z dużych, specjalistycznych gospodarstw pochodzi około 0,9 mln ton tych owoców – sektor przemysłowej produkcji zebrał więc więcej jabłek niż uzyskano z sadów przydomowych czy na działkach. Także w segmencie wielkoobszarowym nastąpił wzrost produkcji – w ubiegłym roku zebrano w dużych sadach 710 tys. ton (na wynik wpłynęła w dużym stopniu niekorzystna w sezonie 2017 pogoda).

W związku z wyższymi zbiorami we własnych sadach Rosjanie spodziewają się spadku eksportu. Nie powinien on być wielki. W Sezonie 2017/18 osiągnął poziom 859 tys. ton, na bieżący zakłada się 815 tys. ton.

za: FAS, agroinvestor.ru

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here