Rosną ceny śliwek. W hurcie drożej niż w skupie

sliwki

Ceny śliwek rosną zarówno w grupach producenckich i na rynkach hurtowych. Obecnie sprzedaż hurtowa jest bardziej atrakcyjna z punktu widzenia producenta.

Powoli, lecz systematycznie rosną ceny skupu śliwek w grupach producenckich i firmach handlowych. Obecnie za niebieskie odmiany powyżej 32 milimetrów średnicy można otrzymać 1,70 – 1,80 zł za kilogram. Na początku sezonu sadownicy mogli uzyskać lepsze stawki w grupach producenckich niż na rynku hurtowym. Dziś jest odwrotnie.

Wyższe ceny panują na rynkach hurtowych. Na przykład za wysokiej jakości Jubileum i Węgierkę Dąbrowicką można otrzymać od 3,00 do 4,00 zł za kilogram. Ogólnie stawki nie spadają poniżej 2,00 zł za kilogram.

Tak jak prognozowaliśmy, po zakończeniu zbiorów Lepoticy podaż śliwek znacząco spadła. Skumulowana podaż odmiany wynikała po pierwsze z obszaru upraw w Polsce. Po drugie z dobrego plonowania w tym sezonie. Najistotniejszy był jednak fakt, że niezależnie od rejonu i stanowiska Lepotica dojrzała w tym roku u wszystkich niemal jednocześnie.

W opisywanej sytuacji nie bez znaczenia jest pogoda. Po pierwsze kilka deszczowych dni sprawiło, że sadownicy nie zrywali, a co za tym idzie nie dostarczali na rynek śliwek w takich ilościach jak w dni słoneczne. Po drugie niezwykle obfite opady doprowadzają obecnie do pękania kilku odmian. Ten fakt dodatkowo wpłynie na zmniejszenie podaży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here