Również włoscy producenci śliwek nie zaliczają sezonu do udanych

śliwki Valor

Włoscy producenci śliwek mają podobne problemy, jak plantatorzy w Polsce. Popyt na owoce był i jest niski, a ceny – zdaniem tamtejszych sadowników – osiągają  „głodowe” poziomy.

Ile dostają obecnie włoscy sadownicy za kilogram śliwek? Jak na zachodnie koszty produkcji, stawki są wyjątkowo niskie. Producenci w gospodarstwach otrzymują nawet 0,20 euro/kg, czyli 0,97 zł/kg. Z drugiej strony ceny w całym łańcuchu dostaw rosną do 2,00 euro/kg (w marketach), czyli nawet 10-krotnie. Problem ten doskonale znają także polscy sadownicy.

Spośród wielu gatunków, spadek konsumpcji owoców we Włoszech dotyczy także śliwek.  W chłodniach zmagazynowane są jeszcze duże wolumeny gatunku, jednak handel przebiega bardzo wolno z powodu niskiego popytu. Problem dotyczy przede wszystkim największych owoców najwyższej jakości, na które popyt jest najniższy.

Tegoroczny sezon śliwkowy był wyjątkowo trudny także dla plantatorów w Polsce. Koszty produkcji względem ubiegłego roku wzrosły znacząco, a ceny przez cały okres zbiorów były niższe niż rok temu. Zarówno w przypadku skupu przez grupy producenckie, a także w przypadku stawek na rynkach hurtowych. Dochodzi jeszcze import, który jak co roku najbardziej  „namieszał” na rynku tuż przed rozpoczęciem zbiorów w kraju. Tylko w lipcu i tylko z Serbii przyjechało do Polski niemal 1400 ton śliwek. 

źródło: italiafruit.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here