Rozpoczyna się skup i przetwórstwo gruszek

gruszki przemysłowe

Wraz ze zbiorami gruszek rozpoczyna się ich przetwórstwo. W Polsce ten rynek nie jest zbyt rozwinięty, a soki i przetwory z gruszek niezbyt popularne. Niemniej, gruszki niższej jakości również można sprzedać. 

Obecnie za kilogram gruszek przemysłowych producenci otrzymują najczęściej od 0,30 do 0,45 zł za kilogram. Wyższe stawki są oferowane za Bonkretę Williamsa – najwydajniejszą i najbardziej poszukiwaną odmianę w przetwórstwie tego gatunku. W ostatnich dniach przybywa zarówno ofert kupna i sprzedaży gruszek przemysłowych.

Gruszki przemysłowe kupuje między innymi Krzysztof Niziołek. – Popyt na produkty przetwórstwa gruszek jest około 10 razy mniejszy niż w przypadku jabłek – mówi. Jak dodaje, wachlarz produktów, jaki możemy z tych owoców uzyskać jest naprawdę niezwykle szeroki. Pan Krzysztof przetwarza w zdecydowanej większości krajowy surowiec. W przypadku znacznych niedoborów zdarza się importować gruszki najniższej jakości z krajów Beneluksu.

Z gruszek możemy zrobić sok NFC, który zyskuje na popularności przede wszystkim w różnych mieszankach smakowych. 100% sok gruszkowy nie zdobył uznania konsumentów w Polsce. W słoikach zamykane są gruszki w occie. Gatunek można również obierać, chociaż jest to bardziej kosztowne i skomplikowane niż w przypadku jabłek.

Zdaniem pana Krzysztofa hamulcem do rozwoju przetwórstwa gruszek w Polsce jest popyt, który jest na dosyć niskim, ale stałym poziomie. Produkty przetwórstwa gruszek są niszowe i droższe niż ich jabłkowe odpowiedniki. Ponadto nie ma ich promocji. Niemniej nawet niski w stosunku do jabłek popyt trzeba na rynku zaspokoić i stąd rozpoczęcie skupu gruszek przemysłowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here