Wróćmy myślami do sezonu 2019. Jak się okazuje, mieliśmy wówczas do czynienia z bardzo podobnym rozwojem wegetacji. Przymrozki wystąpiły wtedy w fazie zielonego pąka, doprowadzając do przemarznięć szczególnie na odmianach z grupy Jonagolda, Ligolu i Idaredzie.
Oczywiście, mamy przed sobą jeszcze kilka dni ciepła. Z jednej strony wegetacja do piątku włącznie może jeszcze znacząco przyspieszyć, ale z drugiej strony nie możemy wykluczyć, że prognozy pogody się zmienią i zapowiadane przymrozki w ogóle nie wystąpią.
Porównajmy tą wiosnę z sezonem 2019
Jak co roku porównujemy sytuację do lat poprzednich i słusznie sadownicy zwracają uwagę na podobieństwo do 2019 roku. Wówczas wegetacja przebiegała podobnie. 2 kwietnia 2019 roku na naszym portalu ukazał się artykuł informujący, że wiosna na dobre zagościła w sadach centralnej Polski. Ostatnie dni marca przyniosły duże ocieplenie, z temperaturami rzędu 17-18 stopni Celsjusza, jednak już 1 kwietnia nad ranem temperatura spadła do minus 1,7 stopnia. Wegetacja była wtedy nieco późniejsza, dopiero zaczynało się stadium mysiego ucha.
Przymrozki w fazie zielonego pąka wystąpiły w 2019 roku
W tym roku mamy już do czynienia z początkiem zielonego pąka na wielu odmianach, nawet w rejonie centralnej Polski, a przed nami jeszcze kilka dni ciepła. I tu kolejna ciekawa analogia i porównanie do sytuacji sprzed sześciu lat: w połowie kwietnia 2019, gdy również mieliśmy fazę zielonego pąka, temperatury spadły do minus 3-4 stopni. Pojawił się już wówczas różowy pąk na odmianach Idared i Ligol. Wówczas doszło do pierwszych uszkodzeń pąków. Jak informowaliśmy wtedy w naszych artykułach, uszkodzenia dotyczyły odmian: Ligol i Idared oraz grupy Jonagolda. Ucierpiały również gatunki pestkowe.
To już w formie ciekawostki, bo przez kolejne tygodnie może stać się dosłownie wszystko, ale przypomnijmy, że sezon 2019 charakteryzował się dużymi stratami jakościowymi. Podczas kwitnienia jabłoni w pierwszej dekadzie maja ponownie wystąpiły spadki temperatur do minus 1-3 stopni w zależności od lokalizacji, co doprowadziło do licznych obrączek pomrozowych i ordzawień.
Więcej dyskutować o przymrozkach będziemy na dzisiejszym darmowym webinarze. Zapraszamy w środowy wieczór, o godz. 19.00: