Rusza skup wiśni 2024. Ceny to na razie tajemnica, ale są wyjątki

skup wiśni

Powoli rusza skup wiśni. Pierwsze partie dotrą do mroźni już jutro. Niestety, również jutro będą znane ceny skupu.

Kiedy początek skupu wiśni 2024?

Część firm pośredniczących w handlu rozpoczęła skup już w poniedziałek (24 czerwca). W tym wypadku owoce trafiały do chłodni. Kolejne skupy rozpoczynają pracę dzisiaj (25 czerwca). Jednak zdecydowana większość rozpocznie sezon jutro, czyli tradycyjnie w środę. Bowiem dopiero jutro mrożenie wiśni rozpoczyna część zakładów przetwórczych.

Kolejne, większe firmy rozpoczynają zakupy i przetwarzanie, również tradycyjnie, w sobotę. Czekają na większe ilości owoców, które w kolejnych dniach będą trafiały na rynek.

Na razie dostawy słodkich odmian są symboliczne, a Łutówka dopiero zaczyna dojrzewać na najcieplejszych stanowiskach, zatem pełnia zbiorów w zagłębiu grójeckim rozpocznie się w przyszłym tygodniu. Dlatego najwięksi gracze, jak co roku, czekają na większą podaż.

Cena będzie jutro

Również w tym sezonie kontynuowana jest deprymująca, cenowa „tradycja”. Nasi rozmówcy, którzy rozpoczynają skup dziś lub jutro mówią, że ceny będą znane dopiero jutro po południu. Niestety, w Polsce bardzo często producenci do dnia rozpoczęcia sezonu mogą jedynie prognozować, jakie stawki za swoje owoce otrzymają na skupach i zakładach przetwórczych.

Są także wyjątki. Jako pierwszy o cenie skupu poinformował na swojej stornie Daniel Macierzyński, przedsiębiorca z Gośniewic w powiecie grójeckim. Wyjściowa cena wiśni od soboty to w jego firmie 4,00 zł/kg. Mówi się także o wyjściowych stawkach na poziomie 3,50 zł/kg na punktach skupu.

Oczekiwania są wysokie

O międzynarodowym tle dla sezonu wiśniowego w Polsce informowaliśmy kilkukrotnie. Oczekiwania sadowników w związku ze stratami przymrozkowymi i niższym plonowaniem są wysokie. Popyt na surowiec będzie w tym roku wspierany przez kilka czynników, przede wszystkim:

  • ceny mrożonych wiśni, 8,20 – 9,00 zł/kg (1,90 – 2,10 eur/kg)
  • niższe plony w Serbii i na Węgrzech
  • brak zapasów mrożonek
  • zakupy truskawek i porzeczek czarnych niższe od zapotrzebowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here