Rynek Gali u naszych wschodnich konkurentów

Gala Brookfield

Zbiory Gali to jeden z głównych tematów w branży sadowniczej nie tylko w Polsce. Warto wiedzieć, jak kształtują się aktualne ceny odmiany na rynkach wschodnich.

Na wstępie warto zaznaczyć, że około 60% globalnego popytu na jabłka dotyczy właśnie tytułowej odmiany. Z powodu wysokich prognoz zbiorów ceny Gali na rynkach wschodnich są średnio o 20% niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Wraz z rozpoczynaniem zbiorów Gali w kolejnych rosyjskich sadach, ceny Gali spadły. Obecnie w hurcie dominuje stawka 0,55 $/kg, czyli 2,09 zł/kg. Równocześnie rosyjscy importerzy oferują 0,50$/kg za jabłka dostarczone do Moskwy. Na takie warunki nie godzą się jednak serbscy i mołdawscy eksporterzy.

Wraz z początkiem września rozpoczęły się zbiory Gali także w Mołdawii. Ceny wahają się od 6 do 7 Lei mołdawskich , czyli 1,30 – 1,50 zł za kilogram. Jednak za najwyższą jakość można otrzymać więcej. Część eksporterów kupuje Galę o najwyższych parametrach jakościowych po 10 Lei – 2,20 zł za kilogram.

Zbiory Gali trwają również na Ukrainie. Ceny pierwszych partii odmiany z południowej części kraju wahały się od 12 do 14 UAH, czyli 1,70 – 2,00 zł za kilogram. Górna stawka dotyczyła owoców o najwyższej jędrności i wybarwieniu. Wraz ze wzrostem podaży Gali, ceny spadają. Obecnie hurtowe partie jabłek z centralnej i zachodniej Ukrainy są oferowane od 8 do 12 UAH (1,13 – 1,70 zł/kg).

źródło: east-fruit.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here