Rynek jabłek w październiku

W drugim tygodniu października ceny jabłek deserowych w Rosji i Gruzji ustabilizowały się, w innych krajach nadal spadają – taki przegląd rynku jabłek opracowali analitycy portalu EastFruit.

W drugim tygodniu października na rynku jabłek deserowych pojawiły się pierwsze pozytywne informacje. Przede wszystkim spadek cen jabłek zatrzymał się na największym rynku sprzedaży w naszym regionie – rynku Federacji Rosyjskiej. Ponadto wzrosły ceny większości odmian jabłek w Gruzji, a średnia zmiana cen w tym kraju w ciągu tygodnia wyniosła 2,2%. W innych krajach cena jabłek nadal spadała, a asortyment odmian jabłkowych nowych upraw, które trafiły do sprzedaży, nadal rósł.
 
Wśród krajów, w których prowadzono monitoring, Tadżykistan był anty-liderem trendów cenowych – tam ceny spadły o 7,2%. Spadek ten był spowodowany presją ze strony owoców sprowadzanych z Uzbekistanu.
 
Trendy cenowe w Polsce, Mołdawii i na Ukrainie były o wiele bardziej interesujące, ponieważ to właśnie te kraje są obecnie głównymi dostawcami jabłek w regionie. W trzech największych krajach-dostawcach tendencje niemal się zbiegły: na Ukrainie średnie ceny popularnych odmian jabłek spadły o 6,2%, w Polsce – o 5,6%, a w Mołdawii – o 4,8%. Dziś wysokiej jakości jabłka deserowe w Mołdawii, na Ukrainie i w Polsce można kupić w przybliżeniu w tej samej cenie – od 0,16 USD do 0,20 USD za kg. Tylko wybrane odmiany są droższe.
 
Za: EastFruit
 
PG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here