Rynek zweryfikował – krajowe przetwórnie podnoszą ceny jabłek przemysłowych

ceny jabłek przemysłowych

Krajowe przetwórnie podnoszą ceny zakupu jabłek przemysłowych. Większy wzrost dotyczy surowca do produkcji soków NFC. Wynika to z popytu ze strony odbiorców z Zachodu. Czy czekają nas kolejne wzrosty?

11 stycznia największy podmiot przetwórczy na polskim rynku obniżył ceny zakupu surowca do przetwórstwa do 0,40 zł/kg w przypadku jabłek przemysłowych na koncentrat oraz 0,45 zł/kg za jabłka do produkcji soków NFC. O sytuacji i spadkach na punktach skupu pisaliśmy w artykule: Barziej zróżnicowane ceny jabłek przemysłowych

Niedawno wspomniana spółka podniosła ceny zakupu. Dla mokrego przemysłu do 0,45 zł/kg, a dla suchego przemysłu do 0,54 zł/kg. Jest to bez wątpienia dobra wiadomość dla wszystkich sprzedających.

Warto zwrócić uwagę, że jednocześnie ceny ferowane sadownikom przez inne podmioty są wyższe niż ceny zbytu w wielu krajowych przetwórniach. Obecnie bowiem surowiec do produkcji soków NFC sprzedamy po 0,55 zł/kg netto. Najwyższa oferta za czerwone odmiany to na dziś 0,58 zł/kg.

Analiza europejskiej sytuacji wskazuje wyraźnie na znacznie większy popyt na soki NFC, które obecnie stanowią w krajowych przetwórniach większą część produkcji. Nie inaczej jest z eksportem na zachód Europy. Cena pierwszego surowca wzrosła o 5 groszy, a cena drugiego o 9 groszy na kilogramie.

Popyt na surowiec ze strony Europejskich przetwórców winduje ceny w Polsce. Można z całą pewnością powiedzieć, że rynek po raz kolejny zweryfikował. Czy wobec dużego eksportu jabłek do produkcji soków na zachód Europy, krajowe zakłady zdecydują się na kolejne podwyżki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here